همانطور که می دانید گوگل پلی استور یا همان “Google Play Store” بهترین و قابل اعتمادترین مکان مجازی است که با استفاده از آن می‌توانید نسبت به دانلود اپلیکیشن‌های اندرویدی مورد نظرتان اقدام کنید. گوگل به شدت توصیه می‌کند که به منظور پیشگیری از آلوده شدن دستگاه‌های اندرویدی به بدافزارها و ویروس‌ها حتما اپلیکیشن‌های مورد نیازتان را از طریق منبع رسمی گوگل پلی استور دانلود نمایید. در صورتی که اگر شما هم از کاربران محصولات اندرویدی بوده و در استفاده از سرویس گوگل پلی استور با مشکلی مواجه شده‌اید، توصیه می‌کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کرده و به روش‌های رفع مشکل شرح داده شده در آن توجه داشته باشید.

۱. تنظیمات تاریخ و زمان دستگاه خود را بررسی کنید
سرویس گوگل پلی استور به شکل کاملا متقابلی با تاریخ و زمان در ارتباط است. به بیان دیگر گوگل پلی استور دائما در حال بررسی وضعیت زمانی دستگاهتان است و چنانچه نتواند به تنظیمات بخش تاریخ و زمان دستگاهتان دسترسی پیدا کند، اجازه استفاده از سرویس‌های خود را به کاربر نخواهد داد. بنابراین اگر در حین اجرای اپلیکیشن گوگل پلی استور با مشکلی برخورد داشتید، حتما در مرحله اول تنظیمات بخش تاریخ و زمان دستگاهتان را بررسی کنید. بدین منظور ابتدا وارد بخش تنظیمات یا همان “Settings” دستگاه اندرویدی خود شده و سپس گزینه “Date & Time” را انتخاب نمایید. توصیه می‌کنیم که در این شرایط اگر به شبکه اینترنت متصل هستید تیک گزینه “Automatic date and time” را بزنید تا دستگاه به طور اتوماتیک وضعیت زمانی دستگاهتان را تنظیم کند.

۲. برنامه ها را متوقف و فایل های Cache و Data را پاک کنید
گوگل پلی استور از برنامه هایی است که همیشه در حال اجراست و از منابع گوشی شما استفاده می کند. وایپ کردن اطلاعات گوگل پلی اولین راه است. با انجام اینکار احتمالش وجود دارد که برنامه بار دیگر از شما درخواست وارد شدن به اکانتتان را بکند. به تنظیمات (Settings) گوشی بروید. سپس بر روی برنامه ها (Apps) ضربه بزنید و در صفحه ی باز شده به تب همه (ALL) بروید.

حالا باید تمامی سرویس های گوگل پلی (Google Play Store) را در نظر بگیرید.یکی یکی وارد آنها شوید و ابتدا بر روی توقف اجباری (FRCE STOP) و سپس پاک کردن کش (CLEAR CACHE) و پاک کردن دیتا (CLEAR DATA) ضربه بزنید.
۳. داده‌های سرویس گوگل پلی استور را پاک‌سازی کنید
اگر مشکلات عملکردی سرویس گوگل پلی استور دستگاه اندرویدیتان همچنان ادامه پیدا کرد توصیه می‌کنیم که علاوه بر حافظه کش دستگاه، داده‌های ذخیره شده در آن را نیز پاک‌سازی نمایید. منظور از داده‌ها در واقع دیتا یا همان “Data” سرویس گوگل پلی استور است. این احتمال وجود دارد که برخی از داده‌های ذخیره شده در سرویس گوگل پلی استور منجر به بروز مشکل در عملکرد آن شده باشند. دقت داشته باشید که با حذف داده‌های هر اپلیکیشنی تمام اطلاعات، تنظیمات، مشخصات حساب کاربری و… ذخیره شده در آن حذف می‌شوند.

به منظور حذف یا پاک‌سازی داده‌های سرویس گوگل پلی استور ابتدا وارد بخش “Settings” دستگاه اندرویدی خود شوید و سپس به بخشی مراجعه کنید که با عنوان “Apps”، “Applications” یا “Application Manager” مشخص شده و مربوط به لیست اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه می‌شود. به تب “All” مراجعه کرده و در لیست موجود به دنبال سرویس گوگل پلی استور با نام “Google Play Store” باشید. حال این سرویس را انتخاب کرده و گزینه “Clear Data” را لمس کنید. این گزینه دستور حذف داده‌های آن اپلیکیشن که در حافظه دستگاهتان ذخیره شده را صادر می‌کند.

۴. از اینترنت Wifi بجای اینترنت خط استفاده کنید
بسیاری از برنامه ها در گوگل پلی (Google Play Store) بعلت پایین بودن سرعت اینترنت شما نصب نمی شوند و از آنجایی که معمولا اینترنت WiFi دارای سرعت بالاتر و پایدارتری نسبت به اینترنت خط می باشد، پس برای دانلود برنامه هایتان از اینترنت WiFi استفاده کنید.

۵.  پلی استور (Play Store) را پاک کنید و مجددا نصب کنید
برنامه گوگل پلی استور (Google Play Store) یکی از برنامه هایی استکه با سیستم عامل اندریود نصب می شود پس قابل پاک کردن نیست. تنها دستگاه هایی قابلیت این کار را دارند که روت شده باشند. پس اگر گوشی شما روت شده است گوگل پلی را پاک کرده و جدیدترین آپدیت آن را نصب کنید.

۶.اطلاعات بخش “Google Play Services” را حذف کنید
این احتمال وجود دارد که مشکلات عملکردی ایجاد شده در گوگل پلی استور دستگاه شما با اطلاعات ذخیره شده در بخش “سرویس‌های گوگل پلی” یا همان “Google Play Services” ارتباط مستقیمی داشته باشد. از نظر بسیاری از کارشناسان اگر گوگل پلی استور را قلب دستگاه اندرویدی بنامیم، سرویس‌های گوگل پلی یا همان Google Play Services را باید روح دستگاه نامید. سرویس‌های گوگل پلی مربوط به پروسه‌های خاصی می‌شوند که در پس زمینه دستگاه اجرا شده و به اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاهتان اجازه می‌دهند تا با بخش‌های مختلف دستگاه در ارتباط باشند. نهایتا این موضوع سبب می‌شود تا اپلیکیشن‌های نصب شده در دستگاهتان بتوانند اطلاعات خود را با سایر موارد مورد نیاز همگام‌سازی کرده و یا برای شما نوتیفیکیشن ارسال کنند. توصیه می‌کنیم که اگر در عملکرد گوگل پلی استور دستگاه اندرویدیتان مشکلی ایجاد شد و راه حل‌های پیشین ارائه شده نتوانستند مشکل مورد نظر را برطرف سازند، حتما داده‌ها و اطلاعات بخش “Google Play Services” دستگاهتان را پاک‌سازی کنید.

۷. اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های “غیرقابل اجرا” یا “Disabled” دستگاه را بررسی کنید
بسیاری از اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه‌های هوشمند موبایلی به منظور عملکرد صحیح و بدون مشکل نیازمند برقراری ارتباط با سایر اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های کاربردی هستند. در این بین ممکن است شما ناخواسته در دستگاهتان یک سرویس یا اپلیکیشن را “غیرقابل اجرا” یا اصطلاحا “Disabled” کرده باشید و آن اپلیکیشن یا سرویس ارتباط مستقیمی با عملکرد صحیح گوگل پلی استور داشته باشد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *