آموزش استفاده و شارژ گیفت کارت ویزا

نوشته Farhadi در تاریخ 20 ژانویه 2019

در اینترنت و هنگام خرید بسیاری از انواع خدمات یا کالاها، شما به صفحه ای می رسید که در آن می توانید با ورود اطلاعات ویزا کارت یا مستر کارت، اقدام به یک پرداخت آنلاین یا خرید اینترنتی نمایید.
موارد زیادی نظیر هزینه ثبت نام امتحانات آیلتس (IELTS)، تافل (TOEFL)، هزینه های مربوط به صدور ویزای کشورهای خارجی، خرید های اینترنتی از سایت های خارجی نظیر برنامه های موبایلی (Application)، خرید کالا از وب سایت هایی مثل Amazon و Alibaba و نمونه های بسیار دیگر وجود دارند که در آن ها شما نیازمند به انجام پرداخت های ارزی می شوید. روش های متعددی برای پرداخت آنلاین در اینترنت وجود دارد که متداول ترین و معتبرترین این روش ها، پرداخت با کارت های بانکی بین المللی است که در ایران بیشتر تحت عنوان کردیت کارت شناخته می شود. در این مرحله آن چه شما به آن می رسید صفحه پرداخت با کارت ارزی بین المللی است.
هنگام استفاده در خرید های اینترنتی یا تلفنی که به آن (CNP (Card Not Present نیز گفته میشود اطلاعاتی مانند CVV2  که بر پشت کارت نوشته شده، تاریخ انقضا و بیلینگ آدرس پرسیده می شود.

البته بسته به نوع قوانین و شرایط سایت گاهی اطلاعاتی مانند تصویر تراکنش های کارت یا Authorization code که فقط دارنده کارت به آن دسترسی دارد، خواسته می شود.

کد Authorization (کد اهراز هویت) چیست؟

بعد از اینکه پرداخت با موفقیت انجام شد یک کد چهار یا شش رقمی جهت تایید تراکنش تولید می شود و به صورت حساب کارت ارسال شده و در قسمت لینک خرید سایت مربوطه نمایش داده می شود.

کارتهای اعتباری ارزی بسته به کشور صادر کننده می تواند دارای ارزهای متفاوتی باشند اما از آنجا که این کارتها متصل به شبکه پرداخت جهانی می باشد، زمان خرید ارز موجود در کارت با ۳ درصد هزینه به ارز مچرنت فروشنده تغییر می یابد. بنابراین نگران ارز موجود درکارت خود در زمان خرید نباشید.

در چه موارد خاصی نمیتوان از ویزاکات و مسترکارت جهت خرید استفاده کرد؟

البته ویزا کارت و مستر کارت همانند تمامی شرکت های معتبر بین المللی اجازه فعالیت قانونی یا غیر قانونی را چه بصورت مستقیم یا غیر مستقیم به کاربران خود نمی دهند.
موارد محدودی که نمیشود از کارتهای اعتباری استفاده نمود عبارتند از:

 • پرداخت در سایت های قمار
 • پرداخت برای بلیط های بخت آزمایی
 • پرداخت برای سایت های خلاف اخلاقی
 • پرداخت به سایت ویکی لیکس.

چگونه متوجه شویم که کارتی که قصد تهیه آن را داریم مورد پذیرش سایت مورد نظر قرار می گیرد؟

توجه داشته باشید اگر چه نمایش لوگوی کارتهای اعتباری ویزاکارت و مسترکارت بیان کننده پذیرش انواع این کارتها بیش از ۹۰ درصد می باشد اما بهتر است که قبل از تهیه کارت با پشتیبانی سایت مربوطه مکاتبه نمایید که نوع کارتی را که قصد تهیه آن دارید را مورد پذیرش قرار می دهد یا خیر.

چرا که ویزا کارت یا مستر کارت در ۳ نوع متفاوت صادر می شود:

 • کردیت کارت (ویزاکارت یا مسترکارت از نوع کردیت): کارت متصل به حساب بانکی است و موجودی کارت بر اساس نوع سپرده ای که در بانک گذاشته اید به اندازه مشخصی می تواند منفی شود.
 • دبیت کارت (ویزاکارت یا مسترکارت از نوع دبیت) :کارت متصل به حساب بانکی می باشد و میزان استفاده شما از کارت به اندازه موجودی ای که در بانک دارید می باشد.(حساب یا کارت قابلیت منفی شدن ندارد)

این کارتها معمولا درسه اعتبار کلاسیک، سیلور و گلد صادر می گردد که این سه نوع اعتبار کارت در میزان سقف برداشت از ATM و محدودیت خرید روزانه و میزان محدودیت شارژ روزانه و ماهانه متفاوت می باشد.

 • Prepaid کارت (ویزاکارت یا مسترکارت از نوع پریپید):

کارتهای Prepaid یا (از پیش پرداخت شده) در دونوع فیزیکی و مجازی صادر میگردند. این کارت ها متصل به حساب بانکی نیستند، ابتدا به میزان معینی شارژ می شوند و سپس تا سقف میزان شارژ شده میتوان از موجودی کارت استفاده نمود.
مزیت کارت های Pre-paid برای ایرانی ها در وجود همین تفاوت هاست. کارت های Pre-paid  بی نام هستند و این خود برای ایرانیان یک مزیت به شمار می رود چرا که اگر نام دارنده کارت بر روی آن به علت وجود تحریم های بانکی در دنیا علیه ایران هک شود هویت ایرانی بودن صاحب کارت فاش می شود.
در چنین شرایطی کارت مسدود شده و در خوشبینانه ترین حالت اگر حتی اگر کارت مسدود نشود ممکن است سایت مورد نظر به آن شخص ایرانی سرویس ندهد.

کارتهای پریپید به دو صورت زیر می باشند:

 • قابل شارژ: این کارت به مراتب قابلیت شارژ تا سقف معینی را دارد.
 • گیفت کارت: این کارت از نوع هدیه می باشد که قابلیت شارژ مجدد را ندارد.

 کارتهای دارای ۳D Security

در حقیقت ۳D Security  یک راه حل امنیتی و روش احراز هویت در سیستم های پرداخت آنلاین است و جهت بهبود امنیت پرداخت ها و تشویق به رشد و توسعه پرداخت ها در دنیای تجارت الکترونیک گسترش یافته است.

۳D Security به منظور افزایش لایه های امنیتی در تراکنش های آنلاین با کارتهای دبیت یا کردیت طراحی شده است که برخی از بانک ها این قابلیت را در سرویس های امنیتی خود دارند و در واقع مشابه سیستم رمز دوم کارتها بانکی ما در ایران است که در پرداخت های اینترنتی استفاده می شود.

برای اینکه متوجه شوید که سایت پذیرنده شما کارتهایی با این آپشن را پذیرش می کند، در مرحله پرداخت با گزینه های Verify by visa  و یا MasterCard Secure Code مواجه خواهید شد.

چگونه از کارت اعتباری خود در پرداخت آنلاین استفاده نماییم:

اطلاعات روی کارت شامل

 • شماره کارت ۱۶ رقمی Card Number
 • تاریخ انقضا Ex Date
 • کد امنیتی Cvv2 که در پشت کارت می باشد.

را در فیلد های لازم فرم وارد نمایید و اطلاعاتی همانند بیلینگ آدرس که از شما خواسته می شود را وارد نمایید.

به نمونه دیگر فرم پر شده توجه فرمایید.

اگر در زمان پرداخت لوگوی پی پال نمایش داده شود، آیا امکان پرداخت با کارتی که تهیه نموده ایم وجود دارد؟

برای پرداخت با کارت توسط درگاه PayPal ابتدا باید کارت خود را به PayPal اضافه نمایید. PayPal یک کد ۴ رقمی به صورت حساب کارت شما ارسال خواهد کرد که باید این کد را به PayPal اعلام نمایید.
بدین منظور وارد صورت حساب کارت خود شوید.

همانطور که مشاهده می کنید مبلغ ۱٫۹۵$ از کارت کسر و کد ۴ رقمی در صورت حساب مربوطه ثبت شده است با اعلام این کد، کارت به حساب PayPal شما اضافه می شود.

با اضافه کردن موجودی PayPal مبلغ ۱٫۹۵$ کسر شده نیز در بالانس PayPal لحاظ می شود اگرچه توصیه می شود که تا سه روز موجودی کارت متصل به PayPal را افزایش ندهید تا مبلغ ۱٫۹۵$ به کارت شما برگشت داده شود.

پندینگ Pending شدن پرداخت به چه معناست؟

پندینگ به این معناست که خرید انجام شده اما مبلغ از کارت کسر نشده است که اغلب با نشان یا علامت سوال در صفحه تراکنش کارت دیده می شود. اگر چه این مبلغ در کارت دیده می شود اما جزو موجودی کارت محاسبه نمی شود.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که مرچنت پذیرنده (سایت مورد نظر) به دلایلی از جمله موراد امنیتی مبلغ را به حالت معلق نگه می دارد تا حساب و اطلاعات شما را بررسی نماید، پس از تایید تراکنش با موفقیت انجام شده است (Approved) شده است.

(ریفاند برگشت پول) چیست؟

گاهی پرداخت بنا به دلایل مختلفی برگشت داده میشود. مانند مغایرت قوانین سایت با آی پی ایران یا حساسیت سایت به تفاوت بیلینگ آدرس و آی پی ثبت شده و ..این برگشت وجه را ” ریفاند Refund ” گویند که معمولا درصدی از مبلغ به عنوان سرویس فی کسر می شود. ریفاند وجه به هرکارتی که از آن خرید انجام شده امکان پذیر هست.
برگشت وجه به کارت در بازه زمانی ۳۰ روزه انجام می گیرد.

همچنین از طریق این لینک می توانید اقدام به خرید گیفت کارت ویزا کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *