مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای

نوشته شیما رنجیر در تاریخ 17 ژانویه 2019

در مقایسه دو ابر قدرت زمینه موزیک بحث های زیادی مطرح می شود. با چشم پوشی از کاربرانی که به طور رایگان از نرم افزار Spotify استفاده می کنند، بیش از ۴۰ میلیون کاربر، نرم افزار این شرکت سوئدی را خریداری کرده اند.اما در سوی دیگر، اپل موزیک که دارای محصولات منتشر شده انحصاری است و خودش را با سیستم عامل دستگاه های اپل کاملا وقف داده، بعد از اسپاتیفای بهترین نرم افزار در این زمینه محسوب می شود.
نرم افزار اسپاتیفای در سال ۲۰۰۸ در دسترس عموم قرار گرفت در حالی که اپل موزیک در سال ۲۰۱۵ پا به میدان گذاشته اما با ۹ سال اختلاف باز هم بزرگترین رقیب اسپاتیفای شده است.
حال این پرسش پیش می آید، بهترین سرویس استریم کدام است؟اپل موزیک یا اسپاتیفای؟
ما در اینجا با مقایسه و بررسی پارارمتر هایی از هردو برنامه، به شما برای پیدا کردن جواب این سوال کمک خواهیم کرد.

۱)کاتالوگ موسیقی
سرویس اپل در حال حاضر تقریبا ۴۰ میلیون آهنگ را به فروش می رساند، که بیش از تعداد اهنگ های موجود در اسپاتیفای است. علاوه بر این، اپل اقداماتی را برای گرفتن حق انحصاری بعضی خوانندگان را انجام داده که این غول سوئدی را برکنار کند. اسپاتیفای همچنین سابقه گزارش های مبنی بر تغییر رتبه بندی براساس جستجو برای هنرمندانی که موسیقی خود را اول از طریق اپل برای اولین بار منتشر کرده اند، دارد.
و در مقابل اسپاتیفای سرویسی است که با وجود داشتن فهرستی با بیش از ۳۰ میلیون آهنگ و اضافه کردن روزانه بیش از ۲۰،۰۰۰ آهنگ جدید به سرویس خود آنقدر به شما موسیقی پیشنهاد میدهد که نمیدانید با آن ها چه کار کنید. در حالی که چندین نقص را در خود دارد، کاتالوگ اسپاتیفای بسیار کامل است. این سرويس پخش استریم سوئدی هر روز جمعه  آخرين و جدیدترین آهنگ ها، جلسات انحصاری زنده و تک آهنگ های مختلف را نیز به لیست خود اضافه میکند که راهي عالی براي شنيدن جدیدترین کار های هنرمندان مختلف و ستارگان در حال ظهور است.
نکته دیگر این است که با ترکیب اپل موزیک با کتابخانه iTunes ، اپل در رقابتش پا برجاست، هر گونه موسیقی که شما قبلا از طریق فروشگاه iTunes خریداری کرده اید، از یک سی دی فیزیکی گرفته تا iTunes Match ، در کتابخانه موسیقی اپل شما نمایش داده می شود و به شما این امکان می دهد که آهنگ خود را به صورت جدا و در کنار کاتالوگ استاندارد Apple داشته باشید. اسپاتیفای هم عملکردی مشابه این را ارائه می دهد، فایل های موسیقی شما را به یک برگه جداگانه انتقال می دهد، اما شما نمی توانید به وسیله ی جستجوی گسترده به موسیقی خود دسترسی پیدا کنید.
همانطور که از توضیحات مشخص است به نظر می رسد برنده این قسمت اپل موزیک است.

۲)کشف موزیک
همانطور که حتما دقت نموده اید، اپل موزیک کاربران خود را به انتخاب برخی از هنرمندان مورد علاقه شان تشویق میکند، به طوری که سرویس بتواند سلیقه شما را دریافت کند. اپل موزیک با توجه به سلیقه شما لیست های پخش حرفه ای را در اختیار شما قرار می دهد. لیست های پخش ممکن است براساس سبک (mellow، jazzy hip-hop)، یک هنرمند خاص و یا حتی یک فعالیت خاص مانند رانندگی باشد. اپل ادعا می کند که لیست های پخش توسط “تیم کارشناسان” سرپرستی می شود.
در مقابل اسپاتیفای از ده ها ژانر پایه برای انتخاب استفاده می کند ( حدود ۳۰ لیست پخش انتخابی) که باعث می شود موسیقی جدید مناسب خود را در بین تعداد زیادی از موزیک ها بیابید و دیگر اینکه لیست های پخش شخصی دائما به لیست پخش افزوده می شوند.
اسپاتیفای حتی دارای یک سری امکانات ویژه به نام نابغه مخفی است که به طرفداران موسیقی پاپ اجازه می دهد تا به صحبت های آهنگسازان درباره برخی از آهنگ های مورد علاقه خود گوش دهند.
جالب است بدانید هر دوشنبه صبح یک لیست دوساعته شخصی سازی شده که با توجه به سلیقه شما و آهنگ هایی که در طول هفته گوش کرده اید و همچنین با توجه به سلیقه کسانی که به آهنگه ای مشابه شما گوش کرده اند برای شما ارسال می­شود . این لیست های پخش اغلب پر از موزیک است که قبلا نشنیده اید، ولی سبک آهنگ ها به طوری است که شما دوست خواهید داشت.
از دیگر قابلیت های اسپاتیفای ایجاد فرصتی برای به اشتراک گذاری و پیگیری هر نوع لیست پخشی( از جمله به اشتراک گذاشته شده توسط دوستان ) به شما میدهد.
همانطور که از توضیحات مشخص است به نظر می رسد برنده این قسمت اسپاتیفای است.

۳)ویژگی های اجتماعی
ویژگی اصلی اجتماعی اپل “عملکرد اتصال” است، که هنرمندان و طرفداران را به هم نزدیک تر می کند برای مثال هنرمندان عکسهایی از پشت صحنه، یا یک ویدیو موزیک، را با طرفدارانشان را به اشتراک میگذارند. اپل همچنین به کاربران اجازه می دهد تا درباره این پست ها نظر بدهند، لایک کنند و با بقیه به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، این پست ها را می توان در فیسبوک و توییتر، همراه با آهنگ ها و آلبوم های شخصی به اشتراک گذاشت.
البته اپل موزیک ویژگی های اجتماعی زیادی برای عرضه ندارد.
و حال به بررسی اسپاتیفای می پردازیم ، این برنامه به مشترکان اجازه می دهد که با فالو کردن دوستان خود، به چیزهایی که آنها گوش میدهند گوش کنند. همچنین به کاربران امکان می دهد که لیست های پخش را به اشتراک بگذارند یا به بقیه توصیه کنند و یا همچنین امکان انتشار سابقه موزیک هایی که گوش داده اند را در صفحه فیس بوک خود منتشر کنند و به دوستان فیس بوکی خود فرصتی برای لایک کردن یا نظر دادن در این مورد می دهد.
اسپاتیفای در حال حاضر ویژگی Inbox / Messages را حذف کرده است، که به کاربران اجازه می دهد از طریق این برنامه به همدیگر پیام بدهند – البته شرکت می گوید اکثر کاربران از آن استفاده نمی کردند و هزینه حفظ آن نیز بسیار گران بود. می توانیم بگوییم اسپاتیفای در مقابل اپل موزیک از ویژگی اجتماعی بیشتری برخوردار است.

۴)رادیو
مسلما بزرگترین قسمتی که اسپاتیفای در پشت رقبای خود قرار می گیرد، رادیو است. در آزمایش های شخصی ما، انتخاب یک هنرمند خاص برای ساخت یک ایستگاه در اسپاتیفای، کشفی خلاقانه را  مانند پاندورا دریافت نمی کنید.
به عنوان مثال، با انتخاب هنری گری کلارک جونیور را در اسپاتیفای ، هنرمندان مشابهی مانند The Black Keys، Eric Clapton و Stevie Ray Vaughan را نیز به همرا ه می­آورد، اما تاکید بیشتری بر موسیقی خود Clark Jr دارد. در حالی که انتخاب یک ژانر خاص برای یک ایستگاه رادیویی اسپاتیفای اجازه می دهد تا انتخاب های گسترده تری داشته باشید. با این که ارزش گوش دادن دارد، اما ویژگی رادیویی اسپاتیفای در چیز جالبی برای ارائه ندارد.
در دوره ای که اتوماسیون همه چیز رارا اولویت بندی می کند، ترجیح اپل موزیک استفاده از انسان برای برنامه ریزی سبک های رادیویی است. این فلسفه در Beats ۱، ایستگاه رادیویی برتر اپل که بدون توقف اجرا می شود، پخش موسیقی در رادیوی زنده که توسط دی جی ها انتخاب شده اند ، تجسم یافته است.
Beyond Beats ۱، اپل موزیک دارای تعدادی از ایستگاه های رادیویی عمومی برای کسانی است که می خواهند به راک، راک کلاسیک، جاز یا ۴۰ آهنگ برتر را گوش کنند. همچنین ایستگاه های غیر موسیقی مانند BBC News و ESPN وجود دارند.
از توضیحات داده شده به ننظر می رسد که برنده این قسمت اپل موزیک است.

۵)حالت ها
بسیاری از افراد در حال دویدن به موسیقی گوش می دهند و یکی از جذاب ترین ویژگی های برنامه اسپاتیفای توانایی آن برای ارائه یک لیست پخش با توجه به سرعت دویدن کاربر است. کاربران می توانند از انواع لیست های پخش انتخاب شده، طبقه بندی شده توسط محیط (هوای سرد، شب)، ژانر، و یا حتی محبوبیت. همچنين Running Originals، لیست پخش موسیقی اصلی ساخته شده توسط هنرمندانی مانند Ellie Goulding و Tiësto وجود دارد.
اسپاتیفای در گوشی های هوشمند با سنسورهای مناسب نیز به طور خودکار سرعت دویدن کاربر را تخمین می زند و یک لیست پخش مناسب سرعت مورد نظر انتخاب می کند. برای گوشی هایی که سنسورهای لازم ندارند، کاربران می توانند سرعت خود را به صورت دستی وارد کنند.
از طرف دیگر، موسیقی اپل ویژگی خاصی برای ورزش ندارد، هرچند لیست های تمرینی زیادی وجود دارد. به این ترتیب، هرچند که کامل نیست، اسپاتیفای در حالت تمرین به طور پیش فرض برنده می شود. در این مورد هم می توانیم اسپاتیفای را برنده این قسمت بدانیم.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *